dailyadvocate.com

Arcanum, Greenville summer swim teams compete

By Kyle Shaner kshaner@civitasmedia.com

June 21, 2014

ARCANUM — The Greenville summer swim team visited Arcanum for a meet on Tuesday with the Arcanum girls and Greenville boys finishing atop the standings.


In the girls competition, Arcanum scored 1,137 points compared to Greenville’s 833. In the boys portion of the meet, Greenville outscored Arcanum 1,085 to 754. Overall, Greenville beat Arcanum 1,918 to 1,891 in a closely contested match up.


Greenville’s Josie Madden, Megan Lind, Mackayla Stachler and Isabel Badell won the girls 8 and younger 100-meter medley relay in 2:43.76.


Greenville’s boys team of Cooper Hunt, Andy Miller, Josh Baker and Nathan Shaffer won the boys 8 and younger 100-meter medley relay with a time of 2:26.00.


The Arcanum quartet of Hannah Rademachir, Clair Lemons, Brooklyn Miras and Madison Coate won the girls 9-10 100-meter medley relay in 2:26.29.


Arcanum’s squad of Ashton Paul, Karr Stump, Charlie Barry and Zeke Wright won the boys 9-10 100-meter medley relay in 2:04.12.


The Greenville squad of Cassey Bolyard, Carmen Badell, Maggie Bankson and Riley Hunt won the girls 11-12 100-meter medley relay in 1:27.09.


Greenville’s Wesley Shaffer, Carlos Badell, Connor Stachler and Dalton Swank won the boys 11-12 100-meter medley relay in a time of 1:35.00.


The Greenville team of Abbey Marshal, Kaitlyn Strait, Ashlyn Cordonnier and Amber Seibert won the girls 15-18 100-meter medley relay in 1:15.84.


Greenville’s team of Casey Puckett, Shane Barga, Jose Badell and Alex Davis won the boys 15-18 100-meter medley relay in 1:07.50.


Greenville’s Abbey Marshal won the girls 200-meter freestyle in 2:41.73. Greenville’s Casey Puckett won the boys 200-meter freestyle in 2:28.65.


Arcanum’s Karis Wright won the girls 8 and younger 25-meter freestyle in 23.59. Arcanum’s Judah Winchester won the boys 8 and younger 25-meter freestyle with a time of 18.97.


Arcanum’s Claire Lemons won the girls 9-10 25-meter freestyle in a time of 21.36. Greenville’s Caden Lecklider won the boys 9-10 25-meter freestyle in 22.95.


Arcanum’s Madison Furlong won the girls 11-12 25-meter freestyle in 17.22. Greenville’s Carlos Badell won the boys 11-12 25-meter freestyle in 17.28.


Arcanum’s Elora Sudduth won the girls 13-14 50-meter freestyle with a time of 38.72. Arcanum’s Jimmy Barr won the boys 13-14 50-meter freestyle in 36.48.


Greenville’s Amber Seibert won the girls 15-18 50-meter freestyle in 31.26. Arcanum’s Josh Smith won the boys 15-18 50-meter freestyle in 29.41.


Greenville’s Mackayla Stachler won the girls 8 and younger 25-meter butterfly in 24.13. Arcanum’s Judah Winchester won the boys 8 and younger 25-meter butterfly in 23.54.


Greenville’s Carmen Badell won the girls 9-10 25-meter butterfly in 23.12. Arcanum’s Charlie Barry won the boys 9-10 25-meter butterfly with a time of 29.71.


Greenville’s Maggie Bankson won the girls 11-12 25-meter butterfly in a time of 16.63. Greenville’s Connor Stachler won the boys 11-12 25-meter butterfly in 18.53.


Greenville’s Isabel Elliott won the girls 13-14 50-meter butterfly with a time of 55.45. Arcanum’s Jimmy Barry won the boys 13-14 50-meter butterfly in 50.53.


Greenville’s Abbey Marshal won the girls 15-18 50-meter butterfly in 37.00. Greenville’s Jose Badell won the boys 15-18 50-meter butterfly in 33.20.


Greenville’s Ava Glass won the girls 8 and younger 25-meter backstroke in 46.63. Greenville’s Cooper Hunt won the boys 8 and younger 25-meter backstroke in a time of 29.58.


Arcanum’s Brooklyn Miras won the girls 9-10 25-meter backstroke with a time of 29.22. Arcanum’s Karr Stump won the boys 9-10 25-meter backstroke in 27.54.


Arcanum’s Madison Furlong won the girls 11-12 25-meter backstroke in a time of 23.87. Greenville’s Connor Stachler won the boys 11-12 25-meter backstroke in 21.34.


Arcanum’s Megan Brown won the girls 13-14 50-meter backstroke with a time of 51.01. Greenville’s Zac Davis won the boys 13-14 50-meter backstroke in 1:21.00.


Greenville’s Casey Puckett won the boys 15-18 50-meter backstroke in 34.92.


Arcanum’s Ava Moore won the girls 8 and younger 25-meter breaststroke in a time of 39.51. Arcanum’s Ty Furlong won the boys 8 and younger 25-meter breaststroke in 35.01.


Greenville’s Carmen Badell won the girls 9-10 25-meter breaststroke with a time of 26.76. Arcanum’s Charlie Barry won the boys 9-10 25-meter breaststroke in 31.00.


Arcanum’s Madison Furlong won the girls 11-12 25-meter breaststroke in 23.74. Greenville’s Carlos Badell won the boys 11-12 25-meter breaststroke in 24.65.


Greenville’s Isabel Elliott won the girls 13-14 50-meter breaststroke in a time of 51.54. Arcanum’s Stephan Young won the boys 13-14 50-meter breaststroke in 45.00.


Greenville’s Amber Seibert won the girls 15-18 50-meter breaststroke in 39.47. Greenville’s Casey Puckett won the boys 15-18 50-meter breaststroke in 40.50.


Greenville’s Mackayla Stachler won the girls 8 and younger 50-meter freestyle with a time of 39.47. Greenville’s Josh Baker won the boys 8 and younger 50-meter freestyle in 1:02.94.


Arcanum’s Karr Stump won the boys 9-10 50-meter freestyle in a time of 54.46.


Greenville’s Maggie Bankson won the girls 11-12 50-meter freestyle in 34.00. Arcanum’s Ethan Preece won the boys 11-12 50-meter freestyle in 49.36.


Arcanum’s Stephan Young won the boys 13-14 100-meter freestyle in a time of 1:16.15.


Greenville’s Amber Seibert won the girls 15-18 100-meter freestyle in a time of 1:16.32. Greenville’s Shane Barga won the boys 15-18 100-meter freestyle in 1:37.22.


Greenville’s Mackayla Stachler won the girls 8 and younger 100-meter individual medley with a time of 2:18.80. Arcanum’s Judah Winchester won the boys 8 and younger 100-meter individual medley in 1:53.38.


Greenville’s Carmen Badell won the girls 9-10 100-meter individual medley in a time of 2:03.00. Greenville’s Caden Lecklider won the boys 9-10 100-meter individual medley in 2:28.56.


Greenville’s Cassey Bolyard won the girls 11-12 100-meter individual medley with a time of 1:50.00. Greenville’s Connor Stachler won the boys 11-12 100-meter individual medley in 1:39.81.


Greenville’s Isabel Elliott won the girls 13-14 100-meter individual medley with a time of 1:56.62. Greenville’s Pablo Badell won the boys 13-14 100-meter individual medley in 1:39.09.


Greenville’s Abbey Marshal won the girls 15-18 100-meter individual medley in a time of 1:24.78. Greenville’s Jose Badell won the boys 15-18 100-meter individual medley in 1:22.00.


Greenville’s Megan Lind, Josie Madden, Kiera Lecklider and Mackayla Stachler won the girls 8 and younger 100-meter freestyle relay with a time of 2:32.43.


Greenville’s Josh Baker, Nathan Shaffer, Andy Miller and Cooper Hunt won the boys 8 and younger 100-meter freestyle relay in 2:24.11.


Arcanum’s team of Victoria Cave, Claire Lemons, Hannah Rademachir and Brooklyn Miras won the girls 9-10 100-meter freestyle relay with a time of 1:58.44.


The Arcanum quartet of Ashton Paul, Karr Stump, Nathan Wright and Zeke Wright won the boys 9-10 100-meter freestyle relay in a time of 1:58.44.


The Greenville squad of Carmen Badell, Maggie Bankson, Cassey Bolyard and Riley Hunt won the girls 11-12 100-meter freestyle relay with a time of 1:17.56.


Greenville’s team of Carlos Badell, Wesley Shaffer, Dalton Swank and Connor Stachler won the boys 11-12 100-meter freestyle relay in 1:24.73.


Greenville’s quartet of Amber Seibert, Ashlyn Cordonnier, Kaitlyn Strait and Abbey Marshal won the girls 15-18 100-meter freestyle relay with a time of 1:07.17.


The Greenville squad of Casey Puckett, Alex Davis, Shane Barga and Jose Badell won the boys 15-18 100-meter freestyle relay in 1:01.50.