Last updated: July 14. 2014 4:49PM - 423 Views
By - kshaner@civitasmedia.com



KYLE SHANER/Advocate photoGreenville's Cooper Hunt swims the freestyle leg of the boys 8 and younger 100-meter freestyle during a meet against Preble County on July 8 in Greenville.
KYLE SHANER/Advocate photoGreenville's Cooper Hunt swims the freestyle leg of the boys 8 and younger 100-meter freestyle during a meet against Preble County on July 8 in Greenville.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

GREENVILLE — The Greenville swim team hosted the Preble County Stingrays in a summer swim meet on July 8 in Greenville.


The Preble County team of Paige House, Olivia Cochran, Rachel Honaker and Zoee Scroggins won the girls 8 and younger 100-meter medley relay in 1:53.21. Preble County’s Miranda Ott, Emily Haynes, Jillian Overymyer and Peyton Pitcox finished second in 2:22.43 while Greenville’s Megan Lind, Isabel Badell, Ava Glass and Kiera Lecklider finished third in 3:13.25.


Greenville’s quartet of Andy Miller, Josh Baker, Gavin Stachler and Cooper Hunt won the boys 8 and younger 100-meter medley relay with a time of 2:17.10. Preble County’s Jackson Weber, Elliott Voge, Benjamin Todd and Ben Brooks finished second in 2:21.78.


Preble County’s squad of Madelynn Baker, Rebekah Honaker, Lauren Beaton and Maddie Haynes won the girls 9-10 100-meter medley relay in a time of 1:30.31. Preble County’s Jordan Brock, Lynnlee Voge, Josey Meeks and Catherine Clabaugh finished second in 1:32.68 while Greenville’s Ella Strawn, Carmen Badell, Makayla Stachler and Mya Conway finished third in 1:45.44.


The Preble County quartet of Justin Liddy, Hayden Bratton, Clayton Kiracofe and Alex Grube won the boys 9-10 100-meter medley relay with a time of 1:46.50.


Preble County’s squad of Bella Streets, Bridget VanZant, Allison Bassler and Maddie Darr won the girls 11-12 100-meter medley relay in a time of 1:25.78. Preble County’s Sierra Burig, Emma Weber, Riya Longwell and Taryn Kiracofe finished second in 2:17.41.


The Preble County team of Tyler Gregory, Jacob Doty, Mitchell Brock and Cameron Lewis won the boys 11-12 100-meter medley relay with a time of 1:25.84. Greenville’s Dalton Swank, Kale Conway, Connor Stachler and Carlos Badell finished second in 1:38.31.


Preble County’s squad of Max Lawson, Ryan Bassler, Josh Pool and Braden Clabaugh won the boys 13-14 200-meter medley relay in 2:27.54.


Greenville won the girls 15-18 200-meter medley relay with a time of 2:24.94. Preble County’s Brooke Kiracofe, Mackenzie Waxler, Callie McCargish and Kelsey Gregory finished second in 2:48.06 while Preble County’s Sasha Taxter, Katelyn Meeks, Abby Liddy and Lauren Ferguson finished third in 2:54.72.


The Preble County quartet of Jacob Liddy, Drew Pool, Jayson Wood and Mason McCargish won the boys 15-18 200-meter medley relay in a time of 2:15.90. Greenville finished second in 2:25.66.


Preble County’s Addyson House won the girls 8 and younger 25-meter freestyle in a time of 40.97. Greenville’s Kiera Lecklider finished second in 44.04, and Preble County’s Noelle Bassler finished third in 46.25.


Greenville’s Gavin Stachler won the boys 8 and younger 25-meter freestyle with a time of 24.40. Greenville’s Ben Barnt finished second in 53.35, and Preble County’s Jack Chapin finished third in 55.19.


Preble County’s Jillian Overymyer won the girls 7-8 25-meter freestyle in 28.19. Preble County’s Paige House finished second in 28.62, and Greenville’s Megan Lind finished third in 32.34.


Greenville’s Josh Baker won the boys 7-8 25-meter freestyle in a time of 22.97. Greenville’s Cooper Hunt finished second in 24.91, and Preble County’s Logan DeLong finished third in 24.93.


Preble County’s Lauren Deaton won the girls 9-10 25-meter freestyle in a time of 16.88. Preble County’s Maddie Haynes finished second in 17.44, and Preble County’s Rebekah Honaker finished third in 18.19.


Preble County’s Clayton Kiracofe won the boys 9-10 25-meter freestyle with a time of 17.31. Preble County’s Justin Liddy finished second in 24.97, and Preble County’s Alex Grube finished third in 31.80.


Greenville’s Maggie Bankson won the girls 11-12 25-meter freestyle in 15.56. Preble County’s Bella Streets finished second in 17.22, and Preble County’s Elley Gose finished third in 18.90.


Preble County’s Tyler Gregory won the boys 11-12 25-meter freestyle with a time of 13.75. Preble County’s Ryan Brooks finished second in 20.12, and Preble County’s Evan Tolliver finished third in 21.05.


Preble County’s Sasha Taxter won the girls 13-14 50-meter freestyle in a time of 49.38.


Preble County’s Ryan Bassler won the boys 13-14 50-meter freestyle with a time of 29.00. Preble County’s Max Lawson finished second in 32.04, and Preble County’s Conley Mitchell finished third in 34.47.


Greenville’s Amber Seibert won the girls 15-18 50-meter freestyle in a time of 32.37. Preble County’s Callie McCargish finished second in 32.58, and Greenville’s Isabel Elliott finished third in 36.46.


Greenville’s Casey Puckett won the boys 15-18 50-meter freestyle in 28.41. Preble County’s Jacob Liddy finished second in 29.10, and Preble County’s Noah Lovelady finished third in 29.25.


Preble County’s Olivia Cochran won the girls 8 and younger 25-meter breaststroke with a time of 32.94. Preble County’s Zoee Scroggins finished second in 33.03, and Preble County’s Peyton Pitcox finished third in 34.59.


Preble County’s Elliott Voge won the boys 8 and younger 25-meter breaststroke in a time of 29.19. Greenville’s Andy Miller finished second in 1:02.99, and Greenville’s Ben Barnt finished third in 1:09.59.


Preble County’s Madelynn Baker won the girls 9-10 25-meter breaststroke with a time of 23.06. Preble County’s Rebekah Honaker finished second in 23.41, and Preble County’s Josey Meeks finished third in 24.59.


Preble County’s Hayden Bratton won the boys 9-10 25-meter breaststroke in 26.91. Greenville’s Gavin Swank finished second in 40.40.


Preble County’s Allison Bassler won the girls 11-12 25-meter breaststroke in a time of 21.91. Bridget VanZant finished second in 23.66, and Greenville’s Riley Hunt finished third in 26.22.


Greenville’s Carlos Badell won the boys 11-12 25-meter breaststroke with a time of 22.50. Preble County’s Mitchell Brock finished second in 22.75, and Greenville’s Dalton Swank finished third in 35.10.


Preble County’s Lauren Ferguson won the girls 13-14 50-meter breaststroke in a time of 42.90. Preble County’s Abby Liddy finished second in 44.97.


Preble County’s Josh Pool won the boys 13-14 50-meter breaststroke in 40.06. Preble County’s Andrew Horton finished second in 42.00, and Greenville’s Pablo Badell finished third in 43.88.


Greenville’s Amber Seibert won the girls 15-18 50-meter breaststroke with a time of 39.31. Greenville’s Abbey Marshal finished second in 39.97, and Preble County’s Mackenzie Waxler finished third in 47.74.


Preble County’s Andrew Ferguson won the boys 15-18 50-meter backstroke in a time of 36.56. Preble County’s Drew Pool finished second in 36.69, and Greenville’s Casey Puckett finished third in 39.09.


Preble County’s Rachel Honaker won the girls 8 and younger 25-meter butterfly in 23.81. Greenville’s Makayla Stachler finished second in 23.90, and Preble County’s Addyson House finished third in 1:02.46.


Preble County’s Benjamin Todd won the boys 8 and younger 25-meter butterfly in a time of 37.06. Greenville’s Josh Baker finished second in 37.57.


Preble County’s Maddie Haynes won the girls 9-10 25-meter butterfly with a time of 22.13. Preble County’s Lynnlee Voge finished second in 23.25, and Greenville’s Carmen Badell finished third in 24.09.


Preble County’s Hayden Bratton won the boys 9-10 25-meter butterfly in a time of 23.62. Greenville’s Caden Lecklider finished second in 33.80, and Preble County’s Alex Grube finished third in 52.95.


Greenville’s Maggie Bankson won the girls 11-12 25-meter butterfly with a time of 17.04. Greenville’s Cassie Bolyard finished second in 19.19, and Preble County’s Allison Bassler finished third in 19.50.


Greenville’s Connor Stachler won the boys 11-12 25-meter butterfly in 18.62. Preble County’s Cameron Lewis finished second in 24.87, and Preble County’s Tyler Ashworth finished third in 25.15.


Preble County’s Sasha Taxter won the girls 13-14 50-meter butterfly with a time of 36.12.


Preble County’s Ryan Bassler won the boys 13-14 50-meter butterfly in a time of 31.56. Preble County’s Max Lawson finished second in 35.88, and Preble County’s Andrew Horton finished third in 39.84.


Preble County’s Kelsey Gregory won the girls 15-18 50-meter butterfly with a time of 33.13. Greenville’s Amber Seibert finished second in 33.33, and Greenville’s Abbey Marshal finished third in 34.44.


Preble County’s Mason McCargish won the boys 15-18 50-meter butterfly with a time of 28.85. Greenville’s Jose Badell finished second in 31.44, and Preble County’s Blake Clabaugh finished third in 34.57.


Preble County’s Noelle Bassler won the girls 6 and younger 25-meter backstroke in a time of 45.99. Greenville’s Kiera Lecklider finished second in 50.10, and Greenville’s Ava Glass finished third in 50.12.


Greenville’s Gavin Stachler won the boys 6 and younger 25-meter backstroke in 34.44. Greenville’s Andy Miller finished second in 50.18, and Preble County’s Grady Ott finished third in 1:02.21.


Preble County’s Rachel Honaker won the girls 7-8 25-meter backstroke with a time of 24.91. Greenville’s Makayla Stachler finished second in 25.72, and Preble County’s Zoee Scroggins finished third in 26.00.


Greenville’s Cooper Hunt won the boys 7-8 25-meter backstroke in a time of 28.81. Preble County’s Logan DeLong finished second in 31.43, and Ben Brooks finished third in 36.01.


Preble County’s Madison Barnett won the girls 9-10 25-meter backstroke with a time of 24.74. Preble County’s Catherine Clabaugh finished second in 25.29, and Preble County’s Claire Fogel finished third in 25.62.


Greenville’s Caden Lecklider won the boys 9-10 25-meter backstroke in a time of 30.15. Preble County’s Justin Liddy finished second in 32.72, and Greenville’s Gavin Swank finished third in 41.00.


Greenville’s Maggie Bankson won the girls 11-12 25-meter backstroke in 19.00. Greenville’s Cassie Bolyard finished second in 21.04, and Greenville’s Riley Hunt finished third in 24.79.


Preble County’s Tyler Gregory won the boys 11-12 25-meter backstroke with a time of 16.50. Greenville’s Connor Stachler finished second in 20.34, and Greenville’s Carlos Badell finished third in 21.50.


Preble County’s Lauren Ferguson won the girls 13-14 50-meter backstroke with a time of 43.34.


Preble County’s Josh Pool won the boys 13-14 50-meter backstroke in a time of 36.72. Preble County’s Andrew Brooks finished second in 1:03.75.


Greenville’s Abbey Marshal won the girls 15-18 50-meter backstroke with a time of 36.90. Preble County’s Kelsey Gregory finished second in 37.25.


Greenville’s Casey Puckett won the boys 15-18 50-meter backstroke in a time of 33.85. Greenville’s Jose Badell finished second in 34.06, and Preble County’s Jayson Wood finished third in 36.99.


Preble County’s Madelynn Baker won the girls 10 and younger 100-meter individual medley with a time of 1:33.56. Preble County’s Jordan Brock finished second in 1:56.04, and Preble County’s Lynnlee Voge finished third in 1:56.25.


Preble County’s Clayton Kiracofe won the boys 10 and younger 100-meter individual medley in a time of 1:47.47. Greenville’s Gavin Stachler finished second in 2:36.28, and Preble County’s Benjamin Todd finished third in 2:45.72.


Preble County’s Maddie Darr won the girls 11-12 100-meter individual medley in 1:40.65. Greenville’s Cassie Bolyard finished second in 1:46.44, and Preble County’s Jenna Aukerman finished third in 2:20.95.


Preble County’s Mitchell Brock won the boys 11-12 100-meter individual medley with a time of 1:32.34. Greenville’s Connor Stachler finished second in 1:35.60, and Greenville’s Carlos Badell finished third in 1:42.34.


Preble County’s Abby Liddy won the girls 13-14 100-meter individual medley in a time of 1:38.34.


Preble County’s Braden Clabaugh won the boys 13-14 100-meter individual medley with a time of 1:38.90.


Greenville’s Abbey Marshal won the girls 15-18 100-meter individual medley with a time of 1:20.16. Preble County’s Callie McCargish finished second in 1:22.69.


Preble County’s Mason McCargish won the boys 15-18 100-meter individual medley in a time of 1:07.28. Greenville’s Jose Badell finished second in 1:13.77, and Preble County’s Drew Pool finished third in 1:17.16.


The Preble County team of Rachel Honaker, Peyton Pitcox, Olivia Cochran and Zoee Scroggins won the girls 8 and younger 100-meter freestyle relay in a time of 1:47.06. Preble County’s Emily Haynes, Miranda Ott, Jillian Overymyer and Paige House finished second in 2:05.90 while Greenville’s Megan Lind, Ava Glass, Kiera Lecklider and Isabel Badell finished third in 3:06.06.


Preble County’s quartet of Ben Brooks, Benjamin Todd, Jackson Weber and Elliott Voge won the boys 8 and younger 100-meter freestyle relay in a time of 1:58.59. Greenville’s Josh Baker, Andy Miller, Cooper Hunt and Gavin Stachler finished second in 2:13.31.


Preble County’s squad of Maddie Haynes, Rebekah Honaker, Lynnlee Voge and Madelynn Baker won the girls 9-10 100-meter freestyle relay in a time of 1:16.37. Preble County’s Josey Meeks, Jordan Brock, Lauren Deaton and Catherine Clabaugh finished second in 1:20.75 while Preble County’s Madison Barnett, Alaina Ashworth, Rebekah Sunvold and Claire Rasmussen finished third in 1:33.54.


The Preble County quartet of Hayden Bratton, Alex Grube, Justin Liddy and Clayton Kiracofe won the boys 9-10 100-meter freestyle relay with a time of 1:32.82.


Preble County’s squad of Allison Bassler, Trena Caldwell, Bella Streets and Maddie Darr won the girls 11-12 100-meter freestyle relay in 1:12.32. Preble County’s Jenna Aukerman, Katelyn Meeks, Elley Gose and Bridget VanZant finished second in 1:29.46.


Preble County’s team of Tyler Ashworth, Cameron Lewis, Ryan Brooks and Evan Tolliver won the boys 11-12 100-meter freestyle relay in a time of 1:13.32. Preble County’s Mitchell Brock, Cameron Lewis, Jacob Doty and Tyler Gregory finished second in 1:16.37 while Greenville’s Carlos Badell, Dalton Swank, Kale Conway and Connor Stachler finished third in 1:25.70.


The Preble County quartet of Josh Pool, Andrew Horton, Max Lawson and Ryan Bassler won the boys 13-14 200-meter freestyle relay with a time of 2:52.13.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute