Quantcast


Last updated: December 29. 2013 8:29PM - 444 Views
By - kshaner@civitasmedia.com



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

GREENVILLE — The Versailles boys and girls swim teams beat Tippecanoe Friday night at the YMCA of Darke County in Greenville.


The Versailles boys beat Tippecanoe 144-85 and the girls beat Tippecanoe 175-107.


Versailles’ Andrew Kramer, Cole Albers, Mitchell Stover and Michael Marshal won the boys 200-yard medley relay with a time of 1:47.22.


Hannah Marshal, Heather Albers, Ashlyn Cordonnier and Abbey Marshal won the girls 200-yard medley relay with a time of 2:01.22.


Mitchell Stover won the boys 200-yard individual medley with a time of 1:57.58.


Amber Seibert won the girls 200-yard individual medley with a time of 2:20.61.


Cole Albers won the boys 50-yard freestyle in a time of 24.22.


Rachel Subler won the girls 50-yard freestyle with a time of 27.34.


Michael Marshal won the boys 100-yard butterfly with a time of 1:03.41.


Cole Albers won the boys 100-yard freestyle with a time of 52.82.


Hannah Marshal won the girls 100-yard freestyle with a time of 59.97.


Andrew Kramer won the boys 500-yard freestyle in a time of 5:29.67.


Hannah Wenig won the girls 500-yard freestyle with a time of 6:24.97.


Cole Albers, Michael Marshal, Andrew Kramer and Mitchell Stover won the 200-yard freestyle with a time of 1:35.40.


Lexi Fliehman, Ashlyn Cordonnier, Abbey Marshal and Amber Seibert won the girls 200-yard freestyle relay with a time of 1:46.40.


Hannah Marshal won the girls 100-yard backstroke in a time of 1:06.24.


Mitchell Stover won the boys 100-yard breaststroke in a time of 1:01.44.


Amber Seibert won the girls 100-yard breaststroke with a time of 1:15.11.


Quincy Baltes, Cole Schlater, Mitchell Harshbarger and Harrison Detrick won the boys 400-yard freestyle relay with a time of 4:26.37.


Hannah Wenig, Hannah Marshal, Amber Seibert and Lexi Fliehman won the girls 400-yard freestyle relay with a time of 3:52.72.


Versailles results


Boys


200-yard medley relay: 1st place, Andrew Kramer, Cole Albers, Mitchell Stover, Michael Marshal, 1:47.22. 4th place, Quincy Baltes, Mitchell Paulus, Harrison Detrick, Kyle Dapore, 2:19.35.


200-yard freestyle: 4th place, Cole Schlater, 2:45.21. 5th place, Mitchell Harshbarger, 2:52.08. 6th place, Kyle Dapore, 2:55.46.


200-yard IM: 1st place, Mitchell Stover, 1:57.58. 3rd place, Quincy Baltes, 2:39.99.


50-yard freestyle: 1st place, Cole Albers, 24.22. 4th place, Harrison Detrick, 27.90. 5th place, Richie Ware, 28.41. 6th place, John Marchal, 28.71. 7th place, Zachary Heitkamp, 29.52.


100-yard butterfly: 1st place, Michael Marshal, 1:03.41. 3rd place, Harrison Detrick, 1:17.05.


100-yard freestyle: 1st place, Cole Albers, 52.82. 5th place, Cole Schlater, 1:08.02. 6th place, Richie Ware, 1:08.04. 7th place, Zachary Heitkamp, 1:08.92. 8th place, Mitchell Harshbarger, 1:09.35. 9th place, John Marchal, 1:10.37.


500-yard freestyle: 1st place, Andrew Kramer, 5:29.67. 3rd place, Mitchell Paulus, 8:22.92.


200-yard freestyle relay: 1st place, Cole Albers, Michael Marshal, Andrew Kramer, Mitchell Stover, 1:35.40. 4th place, Richie Ware, Zachary Heitkamp, John Marchal, Cole Schlater, 1:56.40.


100-yard backstroke: 3rd place, Michael Marshal, 1:10.97. 5th place, Quincy Baltes, 1:12.32. 8th place, Kyle Dapore, 1:33.67.


100-yard breaststroke: 1st place, Mitchell Stover, 1:01.44. 2nd place, Andrew Kramer, 1:14.78. 6th place, Mitchell Paulus, 1:45.33.


400-yard freestyle relay: 1st place, Quincy Baltes, Cole Schlater, Mitchell Harshbarger,


Harrison Detrick, 4:26.37. 2nd place, Kyle Dapore, John Marchal, Zachary Heitkamp, Richie Ware, 4:45.90.


Girls


200-yard medley relay: 1st place, Hannah Marshal, Heather Albers, Ashlyn Cordonnier, Abbey Marshal, 2:01.22. 4th place, Rachel Subler, Caroline Prakel, Hannah Wenig, Emily Kramer, 2:12.23. 6th place, Alyssa Barlage, Katelyn Platfoot, Janelle Mangen, Emily Ruhenkamp, 2:22.70. 7th place, Shelby Winner, McKinzie Kruckeberg, Taylor Stover, Sarah Gigandet, 2:33.99.


200-yard freestyle: 2nd place, Murphy Grow, 2:16.40. 3rd place, Gabrianna Mescher, 2:37.11. 4th place, Emily Ruhenkamp, 2:40.37. 7th place, McKinzie Kruckeberg, 2:58.85. 8th place, Taylor Stover, 3:00.91.


200-yard IM: 1st place, Amber Seibert, 2:20.61. 3rd place, Abbey Marshal, 2:23.72.


50-yard freestyle: 1st place, Rachel Subler, 27.34. 2nd place, Hannah Wenig, 28.30. 3rd place, Heather Albers, 28.58. 6th place, Breana Winner, 30.07. 7th place, Emily Kramer, 30.17. 8th place, Janelle Mangen, 30.61. 9th place, Emily Stammen, 30.85. 11th place, Shelby Winner, 34.68.


100-yard butterfly: 2nd place, Lexi Fliehman, 1:06.75. 3rd place, Ashlyn Cordonnier, 1:06.76. 4th place, Caroline Prakel, 1:17.79.


100-yard freestyle: 1st place, Hannah Marshal, 59.97. 2nd place, Abbey Marshal, 1:00.56. 4th place, Lauren Heitkamp, 1:09.74. 6th place, Taylor Stover, 1:18.72. 7th place, Alyssa Barlage, 1:24.40. 8th place, Sarah Gigandet, 1:26.75.


500-yard freestyle: 1st place, Hannah Wenig, 6:24.97. 2nd place, Breana Winner, 6:37.87. 4th place, Gabrianna Mescher, 6:42.62.


200-yard freestyle relay: 1st place, Lexi Fliehman, Ashlyn Cordonnier, Abbey Marshal, Amber Seibert, 1:46.40. 3rd place, Rachel Subler, Murphy Grow, Gabrianna Mescher, Breana Winner, 2:00.58. 4th place, Emily Ruhenkamp, Emily Kramer, Lauren Heitkamp, Emily Stammen, 2:02.69. 5th place, Janelle Mangen, Sarah Gigandet, McKinzie Kruckeberg, Alyssa Barlage, 2:16.62.


100-yard backstroke: 1st place, Hannah Marshal, 1:06.24. 2nd place, Lexi Fliehman, 1:08.71. 3rd place, Rachel Subler, 1:11.68. 6th place, Shelby Winner, 1:22.37. 7th place, Emily Stammen, 1:26.73. 8th place, Janelle Mangen, 1:27.90. 10th place, Alyssa Barlage, 1:31.03.


100-yard breaststroke: 1st place, Amber Seibert, 1:15.11. 2nd place, Ashlyn Cordonnier, 1:15.24. 3rd place, Heather Albers, 1:20.00. 4th place, Caroline Prakel, 1:21.91. 6th place, Murphy Grow, 1:26.11. 7th place, Emily Kramer, 1:29.78. 8th place, Emily Ruhenkamp, 1:31.17. 9th place, Katelyn Platfoot, 1:31.52. 11th place, Lauren Heitkamp, 1:34.80.


Girls 400-yard freestyle relay: 1st place, Hannah Wenig, Hannah Marshal, Amber Seibert, Lexi Fliehman, 3:52.72. 4th place, Breana Winner, Murphy Grow, Caroline Prakel, Heather Albers, 4:33.87. 5th place, Gabrianna Mescher, Emily Stammen, Katelyn Platfoot, Lauren Heitkamp, 4:50.62.


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Greenville Gas Prices provided by GasBuddy.com